Każdy właściciel, zarządca budynku ma obowiązek poddać m in. budynki okresowym kontrolom stanu technicznego. Kontrole te w zależności od typu obiektu wykonywane są w różnych odstępach czasu. Kontrole te powinny być wykonywane przez wykwalifikowane osoby.
Kontrole -dla budynków (domów jednorodzinnych)
wykonywane raz w roku ;
instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych spalinowych i wentylacyjnych- art.62 ust 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane) – kontrola w każdym roku kalendarzowym,
– inne kontrole , które winny być wykonywane co roku zostały szczegółowo uregulowane w Rozporządzeniu MSWiA z 1999- mają charakter kontroli elementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne bądź kontrola instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.
Osoba uprawniona do kontroli sporządza protokół, który powinien być załącznikiem do książki obiektu budowlanego. Kontakt do osoby spełniającej wymogi uprawniające ją do kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych otrzymasz w odpowiedzi na meila.
wykonywana raz na 5 lat;
– instalacji elektrycznej i pioruchronowej- art 62. ust 1 pkt 2 ustawy.
Osoba uprawniona do kontroli sporządza protokół, który powinien być załącznikiem do książki obiektu budowlanego. Kontakt do osoby spełniającej wymogi uprawniające ją do kontroli instalacji elektrycznej i pioruchronowej otrzymasz w odpowiedzi na meila.
Co to ma wspólnego z ubezpieczeniami?
Bardzo dużo, gdyż większość firm ubezpieczeniowych ma w swoich OWU następujące lub podobne wyłączenia odpowiedzialności;
….................nie odpowiada za szkody powstałe w następstwie:
niewykonania określonych przepisami prawa przeglądów technicznych lub kontroli okresowych mieszkania, domu, garażu, budynku niemieszkalnego, budynku niemieszkalnego w stadium budowy, budowli, obiektu specjalistycznego, jeżeli obowiązek ich wykonywania spoczywał na ubezpieczającym, ubezpieczonym, osobie bliskiej ubezpieczonego pozostającej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym lub osobie, której ubezpieczony powierzył pieczę nad ubezpieczonym mieniem, chyba że niedopełnienie tych obowiązków nie miało wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego;
Wynika z tego, iż w przypadku gdy dojdzie w budynku do szkody związanej z instalacją elektryczną, kominową, gazową pierwszą rzeczą o jaką zapyta likwidator szkody będą protokoły z kontroli, które będą potwierdzać, iż budynek był w należytym stanie i Ubezpieczony dochował należytej staranności w zakresie dbałości o budynek. Tak więc szkoda, której przyczyna może być nawet pośrednio związana z w/w instalacjami będzie podlegała sprawdzeniu czy budynek był należycie kontrolowany. Gdyby okazało się, że brak przeglądów bardzo prawdopodobna jest odmowa wypłaty odszkodowania. Wówczas to Ubezpieczony musi udowodnić, iż brak obowiązkowych przeglądów nie miał wpływu ani na powstanie szkody ani na jej rozmiar, a to już jest zadanie niezmiernie trudne i z pewnością zwłaszcza przy dużej szkodzie oprze się o sąd.